8/9

8/9

Julius Fučík

8. září vzpomínáme na Julia Fučíka – komunistického novináře, kterého v roce 1943 popravili nacisté. Z vězení tajně vydal slavnou Reportáž psanou na oprátce a i díky tomu se z něj za socíku stala ikona. Odvážného odbojáře i idol režimu vám představí Šimon Felenda.

21/8

21/8

sovětská okupace

21. srpna si připomínáme vpád vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968, tedy začátek sovětské okupace. Ve dvou dílech, kterými tě provede Bára Šichanová, se přeneseš přímo do mrazivých srpnových dnů, za kterými následovala dlouhá a ponurá normalizace.

29/6

29/6

petice Několik vět

29. června si připomínáme den, kdy v roce 1989 zazněla přelomová petice Několik vět ve vysílání Svobodné Evropy. Zajímá tě, co v těch pár větách chartisté po vládě požadovali a kdo všechno se podepsal? Tak si nasaď sluchátka a poslouchej Gabču Heclovou.

27/6

27/6

Milada Horáková

27. června vzpomínáme smutné výročí nejslavnější justiční vraždy u nás. V roce 1950 komunisté popravili Miladu Horákovou, která celý život statečně bojovala s bezprávím. S touto inspirativní a nezlomnou ženou tě seznámí Kristýna Klímová.

11/6

11/6

Klub českých turistů

11. června slavíme založení legendárního turistického klubu, který dokázal projít nástrahami všech režimů od roku 1888. Vydej se po stopách Klubu českých turistů a dozvíš se, kolik máme turistických značek, jaká trasa vede ke strážci Českého lesa nebo kdo obšlehl Eiffelovku.

4/6

4/6

pád komunismu v Polsku

4. června si připomínáme výročí prvních (polo)svobodných voleb a následný pád komunismu v Polsku v roce 1989. Tak schválně, napadá tě, co má společného Polsko a ředkvičky a jaký elektrikář odporoval režimu? Pusť si Audiokalendárium a všechno se dozvíš!